NH05010K00FE02
- Manufacturer Part Number:
- NH05010K00FE02
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- ALUM HOUSED 10.0K OHM 50W 1%
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 0.625" (15.87mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 50W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Size / Dimension :
- 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%