RTBS0100B050Z00
- Manufacturer Part Number:
- RTBS0100B050Z00
- Manufacturer/Brand:
- RESI
- Part of Description:
- Shunt 100A 0.05V 0.1%
- Stock Condition:
- 12
- Manufacturer :
- RESI
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 1.280" (32.50mm)
- Lead Style :
- M3 Threaded; M8 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 140°C
- Package / Case :
- Rectangular Case
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 500 µOhms
- Size / Dimension :
- 5.906" L x 1.181" W (150.00mm x 30.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%