HSC1004R0J
- Manufacturer Part Number:
- HSC1004R0J
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 4 OHM 5% 100W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.024" (26.00mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 100W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 4 Ohms
- Size / Dimension :
- 2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%