CJP300J100RJ
Manufacturer Part Number:
CJP300J100RJ
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
CJP 300W 100R 5% LEAD
Stock Condition:
10
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-25°C ~ 250°C
Package / Case :
Rectangular, Wire Leads
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
8.465" L x 2.362" W (215.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W