RM1C60D50
Manufacturer Part Number:
RM1C60D50
Manufacturer/Brand:
Carlo Gavazzi
Part of Description:
SSR RELAY SPST-NO 50A 340-660V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
50 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
4.25 ~ 32VDC
Voltage - Load :
340 V ~ 660 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Littelfuse
    RELAY SPST-NO/NC 200MA 0-250V
  • Omron Electronic Components
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-40V
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-60V
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-60V