DRL-24V240W1ENA
- Manufacturer Part Number:
- DRL-24V240W1ENA
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics / Fans
- Part of Description:
- AC/DC DIN RAIL 24V 240W COATED
- Manufacturer :
- Delta Electronics / Fans
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Applications :
- ITE (Commercial), Laboratory
- Approval Agency :
- CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, UKCA
- Current - Output (Max) :
- 10A
- DC Voltage - Input (Max) :
- DC Voltage - Input (Min) :
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, Universal Input
- Input Type :
- AC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 240W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.87" L x 1.57" W x 4.60" H (123.7mm x 39.9mm x 116.8mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 61010-1; 62368-1
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V