DNR240PS24-ID
- Manufacturer Part Number:
- DNR240PS24-ID
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
- Applications :
- Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE
- Current - Output (Max) :
- 10A
- DC Voltage - Input (Max) :
- DC Voltage - Input (Min) :
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- Adjustable Output, PFC
- Input Type :
- AC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 240W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- Standard Number :
- Voltage - Isolation :
- 3 V
- Voltage - Output 1 :
- 24V