AQ15A-050AW
Manufacturer Part Number:
AQ15A-050AW
Manufacturer/Brand:
PHIHONG USA
Part of Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cULus
Cord Length :
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
USB C Receptacle
Polarization :
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.05" L x 1.57" W x 0.92" H (52.0mm x 40.0mm x 23.3mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V