ACS37612LLUALU-010B5
- Manufacturer Part Number:
- ACS37612LLUALU-010B5
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 20MT 8TSSOP
- Stock Condition:
- 1
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±2%
- Current - Sensing :
- 20mT
- Current - Supply (Max) :
- 16mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 120kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TA)
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Sensitivity :
- 10mV/g
- Sensor Type :
- Hall Effect
- Supplier Device Package :
- 8-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V