ACS37002KMABTR-050B3
- Manufacturer Part Number:
- ACS37002KMABTR-050B3
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- 400KHZ 1% ACCURACY 4.8KV ISOL
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1.75%
- Current - Sensing :
- 50A
- Current - Supply (Max) :
- 15mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 400kHz
- Linearity :
- ±0.75%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 2.5µs
- Sensitivity :
- 26.4mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V