RXD-418-KH
Manufacturer Part Number:
RXD-418-KH
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity
Part of Description:
RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ
Manufacturer :
TE Connectivity
Product Category :
RF Receivers
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Applications :
Garage Openers, RKE, Security Alarms
Current - Receiving :
7mA
Data Interface :
PCB, Surface Mount
Data Rate (Max) :
5kbps
Features :
Built-in Remote Control Decoder
Frequency :
418MHz
Memory Size :
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Package / Case :
28-SMD, No Lead
Product Status :
Obsolete
Sensitivity :
-102dBm
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
2.7V ~ 4.2V