CSR0201FT1R00
Manufacturer Part Number:
CSR0201FT1R00
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 1 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.011" (0.28mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%