K16-281-W-12VDC
Manufacturer Part Number:
K16-281-W-12VDC
Part of Description:
16MM SWITCH PUSH SQR SPDT WHITE
Stock Condition:
40
Actuator Type :
Square, Button
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
110 V