MJ1211FE-R52
- Manufacturer Part Number:
- MJ1211FE-R52
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 1.21 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%