ISR3SAD100
Manufacturer Part Number:
ISR3SAD100
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Stock Condition:
627
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
400mA (AC), 100mA (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 13.60mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
50 V