K16-371-R-24VDC
Manufacturer Part Number:
K16-371-R-24VDC
Part of Description:
16MM SWITCH PUSH ROUND SPDT RED
Stock Condition:
107
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
110 V