SR03700001201KR500
- Manufacturer Part Number:
- SR03700001201KR500
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- RES 1.2K OHM 1/2W 10% AXIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 1.2 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±250ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%