MEU-650A48T AAA
- Manufacturer Part Number:
- MEU-650A48T AAA
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics / Fans
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 48V 650W
- Manufacturer :
- Delta Electronics / Fans
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- Current - Output 1 :
- 50 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 96%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 401W (600W Forced Air)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Open Frame, Conformal Coated
- Voltage - Input :
- 110 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 48V