MEU-600C24T AAA
- Manufacturer Part Number:
- MEU-600C24T AAA
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics / Fans
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 600W
- Stock Condition:
- 37
- Manufacturer :
- Delta Electronics / Fans
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 25 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 93.5%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, PMBUS™, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 600W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- 50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
- Type :
- Open Frame, Conformal Coated
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V