ERJ-1GEF16R0C
- Manufacturer Part Number:
- ERJ-1GEF16R0C
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic
- Part of Description:
- RES SMD 16 OHM 1% 1/20W 0201
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.010" (0.26mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0201 (0603 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance :
- 16 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- Supplier Device Package :
- 0201
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%