PSS10-24-5
- Manufacturer Part Number:
- PSS10-24-5
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 5V 10W
- Current - Output (Max) :
- 2A
- Efficiency :
- 84%
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 10 W
- Size / Dimension :
- 1.59" L x 0.87" W x 0.31" H (40.4mm x 22.1mm x 8.0mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- 6-DIP Module
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 5V