PSS10-12-3R3
- Manufacturer Part Number:
- PSS10-12-3R3
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda, Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 7W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda, Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 2A
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- Remote On/Off, OCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 7 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 1.59" L x 0.87" W x 0.31" H (40.4mm x 22.1mm x 8.0mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- 6-DIP Module
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 3.3V