NTHL033N65S3HF
- Manufacturer Part Number:
- NTHL033N65S3HF
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 650V 70A TO247-3
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 70A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 650 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 188 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 6720 pF @ 400 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-247-3
- Power Dissipation (Max) :
- 500W (Tc)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 33mOhm @ 35A, 10V
- Supplier Device Package :
- TO-247-3
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±30V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 5V @ 2.5mA