NTHL020N120SC1
- Manufacturer Part Number:
- NTHL020N120SC1
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- SICFET N-CH 1200V 103A TO247-3
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 103A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 1200 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 20V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 203 nC @ 20 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2890 pF @ 800 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-247-3
- Power Dissipation (Max) :
- 535W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 28mOhm @ 60A, 20V
- Supplier Device Package :
- TO-247-3
- Technology :
- SiCFET (Silicon Carbide)
- Vgs (Max) :
- +25V, -15V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4.3V @ 20mA