TPH1R204PB,L1Q
- Manufacturer Part Number:
- TPH1R204PB,L1Q
- Manufacturer/Brand:
- Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 40V 150A 8SOP
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 150A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 40 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 6V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 62 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 5855 pF @ 20 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 175°C
- Package / Case :
- 8-PowerVDFN
- Power Dissipation (Max) :
- 960mW (Ta), 132W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 1.2mOhm @ 50A, 10V
- Supplier Device Package :
- 8-SOP Advance (5x5)
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3V @ 500µA