TPH11006NL,LQ
Manufacturer Part Number:
TPH11006NL,LQ
Manufacturer/Brand:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Part of Description:
MOSFET N-CH 60V 17A 8SOP
Manufacturer :
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000 pF @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerVDFN
Power Dissipation (Max) :
1.6W (Ta), 34W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.4mOhm @ 8.5A, 10V
Supplier Device Package :
8-SOP Advance (5x5)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 200µA