LQ050Y3DC01
- Manufacturer Part Number:
- LQ050Y3DC01
- Manufacturer/Brand:
- Sharp Microelectronics
- Part of Description:
- LCD TFT 5.0" 800X480 WVGA
- Manufacturer :
- Sharp Microelectronics
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 5" (127.00mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 800 x 480 (WVGA)
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- Parallel, 24-Bit (RGB)
- Product Status :
- Obsolete
- Touchscreen :
- Viewing Area :
- 108.00mm W x 64.80mm H