TCG062HVLDA-G20
- Manufacturer Part Number:
- TCG062HVLDA-G20
- Manufacturer/Brand:
- Kyocera Display
- Part of Description:
- DISPLAY HVGA 640 X 240
- Manufacturer :
- Kyocera Display
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- Diagonal Screen Size :
- 6.2" (157.48mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 640 x 240
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- Parallel, 18-Bit (RGB)
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Viewing Area :
- 149.80mm W x 57.40mm H