OK162-12-OB-V-E
Manufacturer Part Number:
OK162-12-OB-V-E
Manufacturer/Brand:
Matrix Orbital
Part of Description:
OLED MODULE 32DIG 16 X 2
Manufacturer :
Matrix Orbital
Product Category :
LCD, OLED Character and Numeric
Background Color :
Black
Backlight :
Character Format :
Character Size :
5.55mm H x 2.95mm W
Controller Type :
Display Format :
16 x 2
Display Mode :
Display Type :
OLED
Dot Size :
0.55mm W x 0.65mm H
Interface :
I²C, RS-232, TTL
Number of Characters :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Outline L x W x H :
80.00mm x 36.00mm x 25.10mm
Product Status :
Obsolete
Text Color :
Blue
Viewing Area :
66.00mm L x 16.00mm W
Voltage - Supply :
9V ~ 15V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMMUNICATION/POWER CABLE
    CABLE DB9 TO FLOPPY HEADER
    CABLE MINI USB INTERNAL
    POWER CABLE 12V
    POWER CABLE 5V