MCP3002-I/P
- Номер детали производителя:
- MCP3002-I/P
- Часть описания:
- IC ADC 10BIT SAR 8DIP
- Категория продукта :
- Аналого-цифровые преобразователи (АЦП)
- Architecture :
- SAR
- Configuration :
- MUX-S/H-ADC
- Data Interface :
- SPI
- Features :
- Input Type :
- Pseudo-Differential, Single Ended
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of A/D Converters :
- 1
- Number of Bits :
- 10
- Number of Inputs :
- 1, 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 8-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Active
- Ratio - S/H:ADC :
- 1:1
- Reference Type :
- Supply
- Sampling Rate (Per Second) :
- 200k
- Supplier Device Package :
- 8-PDIP
- Voltage - Supply, Analog :
- 2.7V ~ 5.5V
- Voltage - Supply, Digital :
- 2.7V ~ 5.5V