X1288S16-2.7A
- Номер детали производителя:
- X1288S16-2.7A
- Производитель/бренд:
- Renesas Electronics Corporation
- Часть описания:
- IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16SOIC
- Производитель :
- Категория продукта :
- Часы реального времени
- Current - Timekeeping (Max) :
- 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
- Date Format :
- YY-MM-DD-dd
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- Features :
- Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
- Interface :
- I²C, 2-Wire Serial
- Memory Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Time Format :
- HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
- Type :
- Clock/Calendar
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V
- Voltage - Supply, Battery :
- 1.8V ~ 5.5V