SN74ACT240PWR
Номер детали производителя:
SN74ACT240PWR
Производитель/бренд:
Texas Instruments
Часть описания:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20TSSOP
Производитель :
Texas Instruments
Категория продукта :
Буферы, драйверы, приемники, приемопередатчики
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Package / Case :
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V