LM120H-12/883
- Номер детали производителя:
- LM120H-12/883
- Производитель/бренд:
- National Semiconductor
- Часть описания:
- LM120QML MILITARY GRADE 1A FIXED
- Производитель :
- National Semiconductor
- Категория продукта :
- Регуляторы напряжения - линейные
- Control Features :
- Current - Output :
- 500mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 4 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Output Configuration :
- Negative
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 56dB (120Hz)