UM1550S-18
Номер детали производителя:
UM1550S-18
Производитель/бренд:
UNION SEMICONDUCTOR INTERNATIONAL LIMITED
Часть описания:
5V Input Ultra Low IQ LDO
Производитель :
Категория продукта :
Регуляторы напряжения - линейные
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
56dB ~ 42dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 200mA