P87LPC762BN,112
Номер детали производителя:
P87LPC762BN,112
Производитель/бренд:
NXP Semiconductors
Часть описания:
IC MCU 8BIT 2KB OTP 20DIP
Производитель :
NXP Semiconductors
Категория продукта :
Микроконтроллеры
Connectivity :
I²C, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
18
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-DIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 6V