BUK7105-40ATE,118
Номер детали производителя:
BUK7105-40ATE,118
Производитель/бренд:
Nexperia
Часть описания:
MOSFET N-CH 40V 75A SOT426
Производитель :
Nexperia
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
Temperature Sensing Diode
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
118 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Power Dissipation (Max) :
272W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package :
D2PAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA