IL-WX-10PB-VF-BE
Номер детали производителя:
IL-WX-10PB-VF-BE
Производитель/бренд:
JAE Electronics
Часть описания:
CONN HEADER SMD 10POS 0.8MM
Производитель :
JAE Electronics
Категория продукта :
Заголовки, мужские контакты
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
0.071" (1.80mm)
Contact Length - Post :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Board Guide, Solder Retention
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.144" (3.66mm)
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.031" (0.80mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
0.059" (1.50mm)