BPH2B10HL1LF
Номер детали производителя:
BPH2B10HL1LF
Производитель/бренд:
Amphenol Communications Solutions
Часть описания:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Производитель :
Категория продукта :
Заголовки, мужские контакты
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
16.0µin (0.41µm)
Contact Length - Mating :
0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post :
0.244" (6.20mm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1.5A
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Features :
Keying Slot
Ingress Protection :
Insulation Color :
Gray
Insulation Height :
0.697" (17.70mm)
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
0.783" (19.90mm)
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Press-Fit, Solder
Voltage Rating :
Международная доставка, вовремя,   каждый раз.
Товары, связанные с производителем
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB