A4B-13PA-2DS(71)
Номер детали производителя:
A4B-13PA-2DS(71)
Производитель/бренд:
Hirose
Часть описания:
CONN HEADER R/A 13POS 2MM
Производитель :
Hirose
Категория продукта :
Заголовки, мужские контакты
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post :
0.102" (2.60mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.079" (2.00mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
13
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Kinked Pin, Solder
Voltage Rating :
200V