90824-120H
- Номер детали производителя:
- 90824-120H
- Производитель/бренд:
- Amphenol Communications Solutions
- Часть описания:
- CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
- Производитель :
- Категория продукта :
- Заголовки, мужские контакты
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold or Gold, GXT™
- Contact Finish - Post :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 30.0µin (0.76µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.200" (5.08mm)
- Contact Length - Post :
- 0.120" (3.05mm)
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.100" (2.54mm)
- Insulation Material :
- Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 20
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- 0.420" (10.67mm)
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)