DCJ250-05-A-K1-A
Номер детали производителя:
DCJ250-05-A-K1-A
Производитель/бренд:
GCT
Часть описания:
DC POWER JACK, SMT, HORIZONTAL,
Производитель :
GCT
Категория продукта :
Разъемы питания
Actual Diameter :
0.098" (2.50mm ID), 0.252" (6.40mm OD)
Connector Type :
Jack
Current Rating (Amps) :
5 A
Features :
Board Guide, Solder Retention
Gender :
Male
Industry Recognized Mating Diameter :
2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Ingress Protection :
Insulation Color :
Internal Switch(s) :
Single Switch, Normally Closed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Length/Depth :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions/Contacts :
2 Conductors, 3 Contacts
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
20VDC