CGS703U016V4C
- Номер детали производителя:
- CGS703U016V4C
- Производитель/бренд:
- Cornell Dubilier Electronics
- Часть описания:
- CAP ALUM 70000UF 16V SCREW
- Производитель :
- Cornell Dubilier Electronics
- Категория продукта :
- Алюминиевые электролитические конденсаторы
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 70000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 8mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 4.125" (104.78mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Screw Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 19.76 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 15.2 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 2.000" Dia (50.80mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +75%
- Voltage - Rated :
- 16 V