K16-372-B-12VDC
Номер детали производителя:
K16-372-B-12VDC
Производитель/бренд:
Kacon
Часть описания:
16MM SWITCH PUSH ROUND DPDT BLUE
Состояние запаса:
420
Производитель :
Kacon
Категория продукта :
Кнопочные переключатели
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
110 V