IPW95R060PFD7XKSA1
Номер детали производителя:
IPW95R060PFD7XKSA1
Производитель/бренд:
Infineon Technologies
Часть описания:
MOSFET N-CH 950V 74.7A TO247-3
Производитель :
Infineon Technologies
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
74.7A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
950 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
315 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9378 pF @ 400 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation (Max) :
446W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 57A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-41
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 2.85mA