IS31BL3506A-STLS2-TR
- Manufacturer Part Number:
- IS31BL3506A-STLS2-TR
- Manufacturer/Brand:
- Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
- Part of Description:
- 35V STEP-UP CONVERTER W/INT. MOS
- Manufacturer :
- Product Category :
- LED Drivers
- Applications :
- Backlight
- Current - Output / Channel :
- 2.2A
- Dimming :
- PWM
- Frequency :
- 1MHz
- Internal Switch(s) :
- Yes
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- SOT-23-6
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SOT-23-6
- Topology :
- Step-Up (Boost)
- Type :
- DC DC Regulator
- Voltage - Output :
- Voltage - Supply (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Supply (Min) :
- 2.7V