HV96001-E/NFA
Manufacturer Part Number:
HV96001-E/NFA
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC LED DRIVER LINEAR PWM 12QFN
Stock Condition:
50
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive, Lighting, Signage
Current - Output / Channel :
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
200kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
12-VQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
12-QFN (4x4)
Topology :
Flyback
Type :
Linear
Voltage - Output :
Voltage - Supply (Max) :
60V
Voltage - Supply (Min) :
8V