DSP56301AG80B1
Manufacturer Part Number:
DSP56301AG80B1
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC DSP 24BIT 80MHZ GP 208-LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Clock Rate :
80MHz
Interface :
Host Interface, SSI, SCI
Mounting Type :
Surface Mount
Non-Volatile Memory :
ROM (9kB)
On-Chip RAM :
24kB
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (TJ)
Package / Case :
208-LQFP
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
208-TQFP (28x28)
Type :
Fixed Point
Voltage - Core :
3.30V
Voltage - I/O :
3.30V