MAX20090ATP/V+
- Manufacturer Part Number:
- MAX20090ATP/V+
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices, Inc.
- Part of Description:
- IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
- Stock Condition:
- 419
- Manufacturer :
- Analog Devices, Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Applications :
- Automotive, Lighting
- Current - Output / Channel :
- Dimming :
- Analog, PWM
- Frequency :
- 200kHz ~ 2MHz
- Internal Switch(s) :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 20-WFQFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 20-TQFN (4x4)
- Topology :
- SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
- Type :
- DC DC Controller
- Voltage - Output :
- 65V
- Voltage - Supply (Max) :
- 65V
- Voltage - Supply (Min) :
- 5V