MP18021HN-A-LF
- Manufacturer Part Number:
- MP18021HN-A-LF
- Manufacturer/Brand:
- Monolithic Power Systems
- Part of Description:
- IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
- Manufacturer :
- Monolithic Power Systems
- Product Category :
- Gate Drivers
- Channel Type :
- Independent
- Current - Peak Output (Source, Sink) :
- 2.5A, 2.5A
- Driven Configuration :
- Half-Bridge
- Gate Type :
- N-Channel MOSFET
- High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
- 100 V
- Input Type :
- Non-Inverting
- Logic Voltage - VIL, VIH :
- 1V, 2.4V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Drivers :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 12ns, 9ns
- Supplier Device Package :
- 8-SOICE
- Voltage - Supply :
- 9V ~ 18V