BCR30CM-8LB#BH0
- Manufacturer Part Number:
- BCR30CM-8LB#BH0
- Manufacturer/Brand:
- Renesas Electronics Corporation
- Part of Description:
- TRIAC 400V 30A TO220
- Manufacturer :
- Product Category :
- TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 30 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 300A @ 60Hz
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 30 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-220ABA
- Triac Type :
- Standard
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2 V
- Voltage - Off State :
- 400 V